SÜMELA MANASTIRI ZİYARETE AÇILDI
29 TEMMUZ 2020
UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesine girmeye hazırlanan Trabzon'daki tarihi Sümela Manastırının 2015'ten beri süren restorasyon çalışmaları tamamlandı. Manastır, Trabzon'daki Ayasofya Camii ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdogan’ın telekonferanslı katılımıyla ziyarete açıldı.
Play
AK PARTİ'NİN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NDEN ÇIKMA TEKLİFİ TEPKİ TOPLUYOR
27 TEMMUZ 2020
Pınar Gültekin'in reddettiği kişi tarafından öldürülmesi ile kadına şiddet sorunu tekrar gündem oldu. Katilin yakalanmasının ardından kadın hakları için çalışması beklenen AK Parti'nin kadına şiddetle savaş için 2014'ten beri yürürlükte olan 'İstanbul Sözleşmesi'nden çıkma teklifi ülke genelinde büyük tepki topladı.
Play
AYASOFYA-i KEBİR CAMİİ İBADETE AÇILDI
24 TEMMUZ 2020
Yeni adıyla "Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi" olarak ibadete açılan tarihi binada 86 yıl aradan sonra ilk Cuma namazı öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan Fatih Suresi'nin tamamını ve Bakara Suresi'nin ilk ayetlerini okudu. Kur'an tilaveti sonrasında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş elinde kılıç ile hutbeyi okudu.
Play
AYM'YE AYKIRI KARAR: DENİZ YÜCEL'E 2 YIL 9 AY HAPİS CEZASI VERİLDİ
16 TEMMUZ 2020
Anayasa Mahkemesi'nin die Welt Gazetesi muhabiri Deniz Yücel hakkındaki tüm suçlamaları basın ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmiş olmasına rağmen, dava 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 2 yıl 9 ay hapis cezası ile sonuçlandı. AYM kararına rağmen beraat kararı çıkmaması anayasaya aykırı oluşu açısından polemik yarattı.
Play
AYASOFYA MÜZESİ CAMİ OLDU
11 TEMMUZ 2020
Hükümet, 'kılıç hakkı' kavramına sığınarak, batıda 'Doğu Roma İmparatorluğu'nun başyapıtı' görülen Bizans kilisesi Ayasofya’nın 1453'te fetih sonrası camileştirilmesini bozan 1934'teki müze yasasını iptal ederek, binayı tekrar cami olarak ibadete açtı. 24 Temmuz'da kılınacak ilk toplu namaz için yurdun dört bir yanından namaz turları düzenleniyor.
Play
ÇOKLU BARO TEKLİFİ TBMM'DE KABUL EDİLDİ
11 TEMMUZ 2020
Bir kentte birden fazla baro kurulmasına olanak sağlayan ‘çoklu baro’ teklifi, meclis’te kabul edildi. Ülkenin dört bir yanından avukatlar teklifi protesto ederek Anıtkabir'e yürürken, teklif AKP ve MHP’nin oylarıyla gece yarısı saat 03:00'te genel kuruldan geçerek yasalaştı.
Play
HRANT DİNK CİNAYETİ DAVASI ERTELENDİ
7-9 TEMMUZ 2020
Kamu görevlilerinin yargılandığı Hrant Dink Cinayeti Davası'nın üç gün süren oturumu sona erdi. Tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Mahkeme Hrant Dink ile İstanbul Valiliği'nde görüşen üç MİT mensubunun tanık olarak dinlenmesine gerek görmedi.
Play
AVUKATLAR ÇAĞLAYAN ADLİYESİ'NDE 'ÇOKLU BARO' EYLEMİNDE
9 TEMMUZ 2020
TBMM’de görüşülen barolarla ilgili yasa teklifine karşı avukatlar İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde bir araya geldi. Alkışlar ve sloganlarla düzenlemeyi protesto ettiler, siyasal iktidarın baroları susturmak ve sindirmek istediğini söylediler.
Play
ŞENYAŞARLAR DAVASI İÇİN OTURMA EYLEMİ
8 TEMMUZ 2020
AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve akrabalarının Urfa'da AKP'ye oy vermeyeceklerini söyleyen Şenyaşar ailesinin dükkanına yaptıkları baskında yaraladıkları ve kaldırıldıkları hastanede öldürdükleri 5 kişinin katli ile ilgili soruşturma olayın üzerinde 1.5 yıl geçtiği halde davaya dönüştürülmedi. Geride kalan anne ve oğul Urfa Adliye binasının önünde oturma eylemi başlattı.
Play
BAŞBAĞLAR KATLİAMI ŞEHİTLERİ ANILDI
5 TEMMUZ 2020
5 Temmuz 1993 akşamı Başbağlar Köyü'ne yapılan baskında camide akşam namazı kılan ve silah zoruyla evden getirilen 28 kişinin köyün çıkışında kurşuna dizildiği, 5 kişinin de yakılarak öldürüldüğü Başbağlar Katliamı 27. yılında anıldı.
Play
SİVAS KATLİAMI ŞEHİTLERİ ANILDI
2 TEMMUZ 2020
2 Temmuz 1993 günü Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılmak üzere bulundukları Madımak Oteli'nin kundaklanmasıyla çıkan yangında ölen 33 aydın, akademisyen, yazar ve sanatçı, katliamın 27. yıl dönümünde Türkiye'nin pek çok kentinde anıldı.
Play
SOSYAL MEDYA DÜZENLEMELERİ YASASI MECLİSTE KABUL EDİLDİ
29 TEMMUZ 2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bu millete bu tür (whatsapp, tiktok, youtube vbg) mecralar yakışmıyor. Bunların tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz" demesini takiben meclise getirilen sosyal medya düzenlemesi Türkiye İşçi Partisi'nin muhalefetine rağmen kabul edildi.
Play
previous arrow
next arrow
Slider
Slider
Slider
  TANITIM

  E-BELEDİYE

  Belediyelerin ortak bir platformda buluşturulmasına imkan sağlayan E-BELEDİYE bilgi sistemi yerel yönetimlerin sunduğu en çağdaş hizmetlerin başında geliyor.

  BASIN

  Türkiye'de siyaset konulu tüm yayınlara bu sayfalardan ulaşabilirsiniz. 

  DAVALAR

  Türkiye'deki davaları bu adresten sorgulayabilirsiniz.

  Türkiye Siyaset Rehberi

  Nurhak Haber, yurt dışında yaşayan Türklerin Türkiye siyasetini takip etme rehberidir. Yurt dışında vatan hasreti çeken, Türkiye'de çağdaş, bağımsız ve demokratik bir düzen görmek isteyen Türklere yayın yapar.

  Türkiye siyaseti hakkında fihrist görevi gören site, adını yurt dışına göçü hızlandıran '71 darbesi ve sonrasında bağımsızlık ve demokrasi yolunda direnişin simgesi olmuş Nurhak Dağları'ndan alır.

  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  Görüşlerinizi ve önerilerinizi bize yazın.
  Nurhak Haber

  HER HAKKI SAKLIDIR © 2020
  TURKUAZ PRODUCTIONS, LLC.

  AJANS 869